שבוע שעבר נפגש יו"ר סיעת ימינה ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך עם נציגי הקיבוץ הדתי ונציגי התאחדות חקלאי ישראל.

הרפורמה החדשה של התאחדות חקלאי ישראל

בשבוע שעבר נפגש יו"ר סיעת ימינה ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך עם מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת ונציגי התאחדות חקלאי ישראל, המזכ"ל אבשלום (אבו) וילן ואילנה דרור, כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל.

הנציגים הסכימו כי הרפורמה שהציגו שרי האוצר והחקלאות היא חשובה ונצרכת אבל העלו בפני ח"כ אורבך את הקשיים והאתגרים שיש ברפורמה כפי שהוצגה.

הנציגים ביקשו כי הפרק העוסק ברפורמה החקלאית בחוק ההסדרים וההחלטה על דרכי ביצוע הרפורמה יעשו בהידברות איתם, בלמידה מהניסיון שלהם ובהעלאת הצרכים מהשטח.

ח"כ ניר אורבך אמר בפגישה:

"אני רתום לסייע לחקלאי ישראל. החקלאות בישראל היא הבסיס השורשי שלנו ויש לעודד את המשך קיומה. אני שומע מהחקלאים מוכנות ורצון לבצע שינויים ורפורמות שיש בהם חדשנות ופיתוח אך בהסכמות וע"י שיתוף פעולה ומאמין שנוכל לעשות זאת. לשם אני שואף."

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, אמר בפגישה:

"החקלאות היא תשתית לאומית כפי שמבינים למשל באיחוד האירופי. ככזו היא זקוקה לתכנית לאומית רב שנתית. אי אפשר לקנות חקלאות לאומית ב-ebay, כשם שלא נכון לקנות ביטחון לאומי או מערכת רפואה ב-Outsourcing. בתוך תכנית לאומית רב שנתית ניתן לבנות גם הורדת מכסים מדורגת ותמיכה ישירה נכונה הולמת. התכנית בצורתה הנוכחית עלולה להיות הרסנית לחקלאות בישראל ותגרום לסגירת משקים וענפים שלמים".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אמר בפגישה:

"לא החקלאים אשמים במחירי התוצרת החקלאית. רשתות השיווק קונות מהם בזול ולוחצות אותם למחירים נמוכים – אבל לצרכן הן מוכרות ביוקר. לא סתם פירות וירקות הם המוצרים הכי ריווחיים של הרשתות. מעבר לכך, יש חשיבות עצומה בשמירה על החקלאות הישראלית, שכן אסור לסמוך על מזון מיובא. יום אחד ארדואן או גורם אחר יחליט להחרים את ישראל, ולנו לא יהיה מספיק ייצור מקומי. אני קורא לשרי האוצר והחקלאות לחשב מסלול מחדש ולחשוב שוב על הרפורמה".

התאחדות חקלאי ישראל
קרדיט צילום: לשכת ח"כ אורבך